ALUMNI

Upon completion of the Class of 2020, the Dodie Londen Excellence in Public Service Series will have graduated 153 women from 11 counties; Cochise, Coconino, Gila, Graham, Greenlee, Maricopa, Mohave, Navajo, Pima, Pinal and Yavapai.

Graduates currently hold, or have held, the following offices or appointed positions:  

  • AZGOP State, County, and Legislative District elected leadership

  • State Senate and House of Representatives 

  • County Supervisor, Treasurer, Recorder and Clerk of the Court

  • City and Town Council

  • School Board 

  • Boards and Commissions at all levels including local city and town, county, state and federal by presidential appointment

  • Party leadership positions in legislative districts, counties, and state levels

  • Elected leadership to Republican clubs and organizations, such as the Arizona Federation of Republican Women.   

CLASS OF 2008

Honorable Cheryl Chase

Charlene Marshall

Deborrah Miller

Diana Arendt

Janice Pratt

Mary Williams, former AzFRW pres.

Honorable Melissa Havatone

Honorable Kimberly Owens

Honorable Pam Pickard

Penny MacArthur

Rosa Dierks

Susan Cohen

Susan Godfrey

Dr. Tracy Munsil

Anne Stephenson

CLASS OF 2009

Alesha Nicole Corey

Honorable Brenda Barton

Corena Jenkins

Danielle Roberts

Dawna Fagerburg

Diane Kephart

Dianne Soe-Myint

Jamie Brooke Forseth

Michelle Marini Hyde

Rhonda King

Zanetta Broughan

CLASS OF 2010

April Riggans

Representative Becky Nutt

Beth Hoel Goulden

Bethany Ramsdell Diaz

Christy Smith

Debbie Smith

Greta Knapp

Irene Carroll

Judy Keane

Kelly Hart

Laura Ciscomani

Lesley VanBorssum

Margaret Weir-Sangalli

Melissa Holdaway

Rosemarie Strout

Shawna Thornton Messner

Shawnna Bolick

Sophia Johnson

Lt. Col. Wendy Rogers (Ret.)

CLASS OF 2011

Ashley Bunch

Brandi Hunt

Deborah Lavinsky

Honorable Diane Landis

Gabriela Mercer

Ginnie Schmitt

County Supervisor Hildy Angius

Honorable Jill Norgaard

Laura Donnelly

Honorable Margaret Burkholder

Martha Macias-Blohm

Nancy Gunn Harsha

Nicole Humphrey

CLASS OF 2012

Jeanette Dubreil

Lisa Gray

County Recorder Virginia Ross

Dr. Suzanne Menges

Danielle Bravin

Honorable Dr. Kelli Ward

Alison Bassoff

Angie Kebric Paton

Jenny Holsman Tetreault

Karla Rothrock

Christine Ross

Teri Grier

CLASS OF 2013

Brittney Kaufmann

Carmella Aja

Jodi Bain

Joy Grainger

Joy Staveley

Kelli Aceto Johnson

MaryAnne Hillis

Pamela Burruel

Patt Parker

Stephanie Nielson

Susan Syfert

Suzanne Sharer

Tullie Noltin

CLASS OF 2014

Amber Price

MCR Secretary Colleen Lombard

Gretchen Conger

Helen Heiden

Katie Franquist

Lisa Askey

Teresa Tenbrink

Honorable Mary Ellen Dunlap

Honorable Sheri Lauritano

CLASS OF 2015 

Clerk of the Court Amanda Stanford

Bea Rocklin

County Treasurer Catherine Traywick

Giselle Alexander-Kaczmarek

Mayor Jenn Daniels

Jennifer Bontrager

Jessica Lycos

Mara Benson

CLASS OF 2016

Brittney Kenney

Jennifer Szatkowski

Julia Graham

LaCinda Lewis

Margo Treece

Nancy Cottle

Honorable Rachel Gray

Tisha Castillo

CLASS OF 2017

Bernadette Coggins

Brandy Wells

Cindy Casaus

Debi Vandenboom

Farhana Ahmed

Jeni White

Kristen Desmangles

Lauren Pemberton

Lisa Godzich

Dr. Shadow Asgari

Simone Hall

ViciLee Jacobs

Yvonne Cahill

CLASS OF 2018

Chelsea Lett

Cheryl Pelletier

Gayla Coletto

Heather Floyd

Karri King

Lisa Marra

Monica Yelin

Pam Kirby

Virginia Crews

CLASS OF 2019

Amy Peterson

Anna Varney

Darlene Alder

Eileen Mueller

Gina Swoboda

Jamie Kelly

Margot Sorenson

Marianne Salem

Susan Marcell

CLASS OF 2020

Arlene Goldblatt

Brigette Peterson

Gina Godbehere

Janet Johns

Joanna Duka

Linda Busam

Lori Bango

Michal Joyner

Selina Bliss